Zespół „Naso Grómada ze Scownic” to zespół folklorystyczny, który rozpoczął swoją działalność we wrześniu 2022 roku. Od tamtej pory regularnie występują na różnych imprezach kulturalnych, takich jak Redyk Letni w Szczawnicy, Majówka plenerowa, Koncerty Kolęd. Pod kierownictwem Agnieszki Stopki i Zbigniewa Przychodzkiego zespół osiągnął sukces w Konkursie Muzyk Podhalańskich i Śpiewaków Ludowych „Góralskie Śpiewanie”, gdzie zdobyli wyróżnienie w kategorii „Mistrz i uczeń – śpiew!”. Oprócz śpiewu, podczas prób grupa uczy się również tańca góralskiego, a niedawno powstała nawet grupa chłopięca, która doskonali taniec zbójnicki. Ich zaangażowanie w promowanie kultury regionu Pienin jest również widoczne poprzez udział w różnych wydarzeniach, jak pochody organizowane przez Pieniński oddział Związku Podhalan w Szczawnicy oraz Redyk Jesienny w Szczawnicy, gdzie prezentują tradycyjne stroje ludowe i pieśni ludowe.
Zajęcia zespołu:
- czwartki – godz. 17:00 – 19:00
Prowadzący zespół
Zbigniew Przychodzki
Członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie Oddział Tatrzański.
Od 30 lat zajmuje się krawiectwem regionalnym. Szyje portki i cuchy. Jego prace znajdują się w Muzeum Pienińskim w Szlachtowej. W 2017 r. zainteresował się również robieniem instrumentów – wykonuje trombity, rogi pasterskie i fujary.
Sam również muzykuje. Prowadzi warsztaty w szkołach, zapoznając młodzież z kulturą górali Pienin: tradycją, muzyką, instrumentami i strojami.
Agnieszka Stopka
Absolwentka studium turystycznego a także filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z zawodu nauczycielka. Jej studia licencjackie na Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej obejmowały również edukację regionalną. Jest absolwentką szkoły muzycznej I stopnia w klasie klarnetu. Autorka kilku ciekawych artykułów na temat Rusinów Szlachtowskich i ich przedwojennych sąsiadach „ze Scownic”. Teksty dotyczące regionu Pienin m.in. „Moja ojczyzna jest mała”, „Powiedzcie mi, kim jestem”, czy reportaż o Henryku Zachwiei „Baltazarze” publikowała w miesięczniku „Z Doliny Grajcarka”, w „Pracach Pienińskich”, w kwartalniku „Pieniny” oraz m.in. na portalach peininyinfo.pl, pieniny24.pl.
Występowała wraz z Zespołem Regionalnym im. Jana Malinowskiego ze Szczawnicy oraz grała w Orkiestrze Dętej OSP w Szczawnicy. Od lat śpiewa w kapeli góralskiej „Zbójnicka”. Współzałożycielka grupy „Towariszky”, wykonującej pieśni górali pienińskich, dawnych Rusinów Szlachtowskich oraz przedwojenny repertuar ludowy. Współorganizatorka warsztatów folkloru dla dzieci i dorosłych.
Z powodzeniem przygotowywała młodzież szkolną do gwarowych konkursów recytatorskich i gawędziarskich. Obecnie, aby porzeszyć swój warsztat pedagogiczny, studiuje podyplomowo arteterapię, który to kierunek przygotowuje do wykorzystania muzyki, tańca, elementów teatru i innych dziedzin sztuki w pracy indywidualnej i grupowej osób w każdym wieku. W pracy pedagogicznej wykorzystuje tematykę góralską, m.in. realizowała autorski program „Pienińskie tradycje”.
Agnieszka Stopka w 2017r. brała udział w projekcie „Muzyka bez granic” organizowanym przez Fundację Dobra Wola. Przedsięwzięcie polegało na porównaniu folkloru muzycznego dawnej Rusi Szlachtowskiej, górali szczawnickich i Rusnaków ze Słowacji. Obecnie jest członkiem Zarządu Fundacji „Zapomniany Świat”, której celem jest m.in. działalność na rzecz lokalnej społeczności. Należy do Koła Gospodyń Wiejskich w Jaworkach.
Jej życie prywatne na ogół przeplata się z zawodowym, co pozwala na realizowanie pasji życiowych, jakimi są zamiłowanie do gór, do folkloru i literatury. Interesuje się historią, etnografią i muzyką. Szanuje i kultywuje rodzinne i lokalne tradycje góralskie.
Zajęcia z dziećmi i młodzieżą prowadzi z pasją i energią, bazując na doświadczeniu i własnych pomysłach, zapraszając do współpracy regionalistów i ciekawe osoby związane z folklorem pienińskim.