Naso Grómada ze Scownic

Zespół „Naso Grómada ze Scownic” to zespół folklorystyczny, który rozpoczął swoją działalność we wrześniu 2022 roku. Od tamtej pory regularnie występują na różnych imprezach kulturalnych, takich jak Redyk Letni w Szczawnicy, Majówka plenerowa, Koncerty Kolęd. Pod kierownictwem Agnieszki Stopki i Zbigniewa Przychodzkiego zespół osiągnął sukces w Konkursie Muzyk Podhalańskich i Śpiewaków Ludowych „Góralskie Śpiewanie”, gdzie zdobyli wyróżnienie w kategorii „Mistrz i uczeń – śpiew!”. Oprócz śpiewu, podczas prób grupa uczy się również tańca góralskiego, a niedawno powstała nawet grupa chłopięca, która doskonali taniec zbójnicki. Ich zaangażowanie w promowanie kultury regionu Pienin jest również widoczne poprzez udział w różnych wydarzeniach, jak pochody organizowane przez Pieniński oddział Związku Podhalan w Szczawnicy oraz Redyk Jesienny w Szczawnicy, gdzie prezentują tradycyjne stroje ludowe i pieśni ludowe.

Zajęcia zespołu:

  • czwartki – godz. 17:00 – 19:00

Prowadzący zespół

Zbigniew Przychodzki

Członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie Oddział Tatrzański.

Od 30 lat zajmuje się krawiectwem regionalnym. Szyje portki i cuchy. Jego prace znajdują się w Muzeum Pienińskim w Szlachtowej. W 2017 r. zainteresował się również robieniem instrumentów – wykonuje trombity, rogi pasterskie i fujary.

Sam również muzykuje. Prowadzi warsztaty w szkołach, zapoznając młodzież z kulturą górali Pienin: tradycją, muzyką, instrumentami i strojami.

Agnieszka Stopka

Absolwentka studium turystycznego a także filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z zawodu nauczycielka. Jej studia licencjackie na Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej obejmowały również edukację regionalną. Jest absolwentką szkoły muzycznej I stopnia w klasie klarnetu. Autorka kilku ciekawych artykułów na temat Rusinów Szlachtowskich i ich przedwojennych sąsiadach „ze Scownic”. Teksty dotyczące regionu Pienin m.in. „Moja ojczyzna jest mała”, „Powiedzcie mi, kim jestem”, czy reportaż o Henryku Zachwiei „Baltazarze” publikowała w miesięczniku „Z Doliny Grajcarka”, w „Pracach Pienińskich”, w kwartalniku „Pieniny” oraz m.in. na portalach peininyinfo.pl, pieniny24.pl.

Występowała wraz z Zespołem Regionalnym im. Jana Malinowskiego ze Szczawnicy oraz grała w Orkiestrze Dętej OSP w Szczawnicy. Od lat śpiewa w kapeli góralskiej „Zbójnicka”. Współzałożycielka grupy „Towariszky”, wykonującej pieśni górali pienińskich, dawnych Rusinów Szlachtowskich oraz przedwojenny repertuar ludowy. Współorganizatorka warsztatów folkloru dla dzieci i dorosłych.

Z powodzeniem przygotowywała młodzież szkolną do gwarowych konkursów recytatorskich i gawędziarskich. Obecnie, aby porzeszyć swój warsztat pedagogiczny, studiuje podyplomowo arteterapię, który to kierunek przygotowuje do wykorzystania muzyki, tańca, elementów teatru i innych dziedzin sztuki w pracy indywidualnej i grupowej osób w każdym wieku. W pracy pedagogicznej wykorzystuje tematykę góralską, m.in. realizowała autorski program „Pienińskie tradycje”.

Agnieszka Stopka w 2017r. brała udział w projekcie „Muzyka bez granic” organizowanym przez Fundację Dobra Wola. Przedsięwzięcie polegało na porównaniu folkloru muzycznego dawnej Rusi Szlachtowskiej, górali szczawnickich i Rusnaków ze Słowacji. Obecnie jest członkiem Zarządu Fundacji „Zapomniany Świat”, której celem jest m.in. działalność na rzecz lokalnej społeczności. Należy do Koła Gospodyń Wiejskich w Jaworkach.

Jej życie prywatne na ogół przeplata się z zawodowym, co pozwala na realizowanie pasji życiowych, jakimi są zamiłowanie do gór, do folkloru i literatury. Interesuje się historią, etnografią i muzyką. Szanuje i kultywuje rodzinne i lokalne tradycje góralskie.

Zajęcia z dziećmi i młodzieżą prowadzi z pasją i energią, bazując na doświadczeniu                    i własnych pomysłach, zapraszając do współpracy regionalistów i ciekawe osoby związane                z folklorem pienińskim.

Scroll to top
Skip to content