Podsumowanie ferii 2023

W Ferie w Szczawnicy czekało wiele atrakcji dla uczniów z terenu Miasta i Gminy Szczawnica !
Każdego dnia od godziny 10:00 do 15:30 uczniowie mogli wziąć udział w organizowanych zajęciach. Ponad to przez cały okres ich trwania można było skorzystać ze zniżkowych biletów na stokach: PKL Palenica oraz Arena Narciarska Jaworki.
I tydzień ferii
Pierwszego dnia Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała warsztaty pn.”Ferie z biblioteką”, podczas których uczestnicy wykonywali kolorowe i błyszczące maski karnawałowe. Nie obyło się bez głośnego czytania zimowych opowieści oraz tworzenia ilustracji do nich, była też zabawa przy grach planszowych i zespołowych.
Od wtorku przez 3 dni uczniowie rozpoczynali dzień w tanecznym klimacie. Zajęcia z tańca nowoczesnego odbywały się w Szkole Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Szczawnicy, prowadzącym był Pan Michał Zakrzewski. Uczniowie mogli nauczyć się nowych kroków a przede wszystkim poprawić swoją koordynację ruchową.
Ponadto we wtorek, środę i czwartek od godziny 12:00 były prowadzone zajęcia artystyczne przez członków Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oddział Szczawnica, zajęcia obywały się w salach Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Szczawnicy.
We wtorek obyły się warsztaty z haftu, które prowadzała Pani Zofia Drążkiewicz w trakcie warsztatów powstały pierwsze hafty odwzorowujące motywy góralskie.
W środę warsztaty z szydełkowania z p. Jadwigą Łuczak, gdzie uczestnicy mieli okazję poznać sztukę jaką jest wykonywanie ściegów za pomocą szydełka.
W czwartek kolejny raz uczniowie szkolili swoje umiejętności w posługiwaniu się igłą tym razem z Panią Anią Niezgodą podczas warsztatów z haftu.
Piąty dzień Ferii w Szczawnicy można powiedzieć „przeniósł uczniów w czasie” i pozwolił przeżyć ciekawą przygodę wraz z Muzeum Pienińskie im Józefa Szalaya. Uczestnicy zajęć mieli okazję wraz z pracownikami muzeum poznać tradycje kultury Pienińskiej, usłyszeć historię Godeł Szalawskich, a także samodzielnie stworzyć własne tablice! Na koniec czekała na nich wystawa poświęcona Stefanowi Kapłaniakowi „Cenkowi”- dumie polskiego kajakarstwa.
II tydzień ferii
Rozpoczął się od Turnieju Szachowego, który został zorganizowany przy współpracy ze Stowarzyszeniem Lokalnej Organizacji Turystycznej Region Pieniny.
Sędzią rozgrywek był Prezes Regionu Pieniny Bogdan Szewczyk. Zwycięzcom wręczył nagrody Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica. A Turniej był zorganizowany w Szkole Podstawowej nr 1 w Szczawnicy.
We wtorek i czwartek swoje umiejętności malarskie szlifowali uczestnicy z Panią Anną Malinowską Prezesem TPSP. Pani Ania zaprezentowała młodym malarzom na co zwrócić szczególną uwagę przy tworzeniu prac artystycznych.
W środę odbyły się zajęcia z rzeźbiarstwa z Panem Markiem Dziedziną, młodzi rzeźbiarze mieli okazję za pomocą odpowiednich narzędzi rzeźbić w naturalnym drewnie. Pan Marek podczas zajęć zaprezentował jak przenieść na kawałek drzewa wybrany motywy.
Z kolei w godzinach popołudniowych w Szkole Podstawowej nr 2 w Szczawnicy Pan Jacek Pietrzak na co dzień trener w Pienińskiej Akademii Sportowej oraz nauczyciel wychowania fizycznego przygotował dla uczniów rozgrywki w tenisa stołowego, zajęcia ogólnorozwojowe tory przeszkód zabawy ruchowe oraz rozgrywki w babingtona.
Dodatkowo o godzinie 14: 00 w Sali widowiskowo teatralnej codziennie wyświetlany był seans filmowy.
Do współorganizacji Ferii przyłączyło się wiele organizacji działających na terenie Miasta Szczawnica tj. Miejska Biblioteka Publiczna w Szczawnicy, Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya w Szlachtowej, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych oddział Szczawnica, Stowarzyszenie Region Pieniny. Z kolei Szkoła Podstawowa nr 1 um. H.Sienkieiwcza oraz Szkoła Podstawowa nr 2 w Szczawnicy im . ks. Prof.J Tischnera w Szczawnicy udostępniła bezpłatnie sale na organizację zajęć.

Scroll to top
Skip to content