Pieniny Etno festiwal – relacja

Na pograniczu dwóch pięknych miejscowości, Szczawnicy i Krościenka n/D w dniach 29 i 30 czerwca odbyło się się wyjątkowe wydarzenie Pieniny Etno Festiwal.

Wydarzenie organizowane było przez Stowarzyszenie Razem Dla Pienin a partnerami głównymi byli: Szczawnica Miasto i Gmina , Gmina Krościenko nad Dunajcem, Szczawnica – Centrum Kultury, Sportu i Promocji oraz Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem.

To była niesamowita i prawdziwa podróż po pienińskim świecie. Bogaty i ciekawy program Festiwalu obfitował w wiele atrakcji tj. koncerty, występy kapel góralskich, prezentacje tańców regionalnych, pokazy lokalnej sztuki oraz tradycyjnej, pienińskiej kuchni oraz animacje i zabawy dla dzieci.

Na scenie w pierwszym dniu wystąpili:
Zespół Góralski Naso Gròmada ze Scownic
Kapela Jaworcanie
Kapela Góralska Ciupaga
Tulia

Odbył się także wyjątkowy konkurs kulinarny – Bitwa Regionów. W konkursie zmierzyło się, aż 15 kół gospodyń wiejskich, które zaprezentowały swoje najlepsze regionalne potrawy. Zorganizowano także strefę animacji dla dzieci, a Stowarzyszenie „Pienińskie Wiyrchy” przygotowało ciekawe warsztaty regionalne.

Drugiego dnia festiwalu odbyło się spotkanie ze sztuką naszego regionu. Świętowano 90– lecie powstania Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich.

Na scenie wystąpili:
Chór Flisaków
Zespół Regionalny ,,Małe Pieniny” z Krościenka nad Dunajcem
Zespół Pieśni i Tańca ,,Pienińskie Wiyrchy” z Kroscienka nad Dunajcem
Wyhajtani
Renata Przemyk

Można było także obejrzeć archiwalne zdjęcia z Przełomu Dunajca oraz podziwiać lokalne rękodzieło.
Podczas festiwalu uczestnicy mogli poznać magiczny świat Górali Pienińskich, którzy celebrują tradycje, taniec, śpiew, gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością. Było to wyjątkowo barwne i niezapomniane wydarzenie.

Scroll to top
Skip to content