Niepodległość jest największą wartością dla każdego narodu.
11 listopada 1918 roku był dla Polaków pierwszym dniem wolności po 123 latach zaborów, państwo polskie odrodziło się odzyskując niepodległość. Obchodzone z tej okazji Narodowe Święto Niepodległości przypomina nam o naszej historii, trudnej i długiej drodze do niepodległości oraz bohaterach, którzy walczyli i przelewali krew za wolną Polskę. Ten corocznie celebrowany dzień, we współczesnej Polsce jest jednym z najważniejszych świąt państwowych i patriotycznych.
W tym dniu mieszkańcy Szczawnicy wraz z władzami samorządowymi Miasta i Gminy Szczawnica, przedstawicielami instytucji, lokalnych stowarzyszeń, szkół oraz przedszkoli zgromadzili się na starym placu kościelnym, przy pomniku, by oddać hołd wszystkim, którzy walczyli za Ojczyznę.
Wiązki pod pomnikiem złożyli Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica Grzegorz Niezgoda wraz z Skarbnikiem złożyli wiązankę pod pomnikiem Poległych. Następnie wiązanki złożyli Rada Miasta i Gminy Szczawnica, Centrum Kultury, Sportu i Promocji, Pieniński Oddział Związku Podhalan w Szczawnicy, Osp Szczawnica, OSP Jaworki, OSP Szlachtowa, Nadleśnictwo Krościenko, GP GOPR Sekcja Szczawnica, Wspólnota Leśno Gruntowa, Związek Łowiecki Prehyba, LO Krościenko nad Dunajcem, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Szczawnicy, Szkoła Podstawowa nr 2 imienia ks. prof. Józefa Tischnera w Szczawnicy, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Szlachtowej, Miejskie Przedszkole Publiczne w Szczawnicy, Niepubliczne Przedszkole Sióstr Służebniczek, Pieniński Uniwersytet Trzeciego Wieku, PSONI Koło w Szczawnicy, Zespół im. Jana Malinowskiego, PTTK Szczawnica oraz Akcja Katolicka.
Uroczystości uświetniły występy uczniów szkół podstawowych. Następnie członkowie szczawnickiego oddziału Związku Podhalan odczytali Apel Poległych, po którym wraz z pocztami sztandarowymi i orkiestrą dętą, wszyscy zgromadzeni udali się do kościoła parafialnego na uroczystą Mszę Świętą za Ojczyznę.