Letni Wypas Owiec – Redyk na Jaworkach – relacja

Letni Wypas Owiec – Redyk na Jaworkach

Po raz 44 pod Homolami, na scenie plenerowej, w przepięknej pienińskiej scenerii odbył się Letni Wypas Owiec – Redyk.

To wyjątkowe wydarzenie, podczas którego zostały przybliżone pasterskie i pienińskie tradycje i zwyczaje. Pogoda była cudna, a dla przybyłych gości przygotowano bogaty i ciekawy program kulturalny oraz wiele atrakcji.
Wypas został zainaugurowany dźwiękiem trombity Zbigniewa Przychodzkiego- ludowego muzykanta, twórcy instrumentów pasterskich i stroi regionalnych. Gości powitała góralska para prowadzących: Artur Majerczak i Agnieszka Ciesielka.
Uroczystości rozpoczęły się od wystąpienia znakomitego Zespołu Jana Malinowskiego, który zaprezentował sztukę „Wesele cz.1- na Bacówce”, prezentującą bogactwo tradycji i folkloru Górali Pienińskich.

Z kolei na scenie wystąpiła Kapela Jaworcanie, która zabrała publiczność w muzyczną podróż po melodiach karpackich. A o godzinie 16.00 wszyscy nasłuchiwali dźwięku zbliżającego się stada owiec, na czele z Bacą Andrzejem Staszelem z Dzianisza. Kierdel owiec przybył pod Homole, gdzie można było podziwiać mknące po pienińskich halach owieczki. Następnie odbyło się strzyżenie owcy, które wzbudziło duże zainteresowanie.
Folklor pieniński zaprezentowały zespoły: Zespół Pieśni i Tańca ,,Pienińskie Wiyrchy”
z Krościenka nad Dunajcem oraz Zespół Regionalny ,,Małe Pieniny” z Krościenka nad Dunajcem. Na scenie pojawili się Zespół Śpulandery, który rozgrzał swą energetyczną muzyką publiczność.

Kolejnym punktem programu był występ Kabaretu Śleboda, który zagwarantował duża dawkę dobrego humoru. Odbyła się także licytacja rzeźby autorstwa Marka Wolaka, którą Burmistrz Miasta i Gminy przekazał do licytacji na rzecz podopiecznych z PSONI.
Gwiazdą wieczoru była magiczna i klimatyczna Megitza. Podczas wydarzenia można było spróbować znakomitych wyrobów z bacówki pana Andrzeja, skosztować wyjątkowego barana z rożna, przygotowanego przez rodzinę Bulisiów- Zachwiejów.

Kulinarne specjały kuchni pienińskiej zapewniły Koło Gospodyń Wiejskich w Jaworkach,
a kuchnię podhalańską zaserwowały KGW Kluszkowce. Było smacznie, regionalnie
i wybornie. Dla najmłodszych przygotowano ciekawe animacje regionalne z Animaniak – Animacja Dzieci. Była też wata cukrowa i popcorn.
Odbywała się także loteria fantowa na rzecz budowy domu mieszkalnego podopiecznych z PSONI Koło w Szczawnicy.

Zebrani goście mogli podziwiać, zakupić wyroby galanterii skórzanej, prace twórców regionalnych, wyroby ceramiczne, pamiątki regionalne, wyroby z drewna, biżuterię i wiele innych. Można było podziwiać także instrumenty ludowe, stroje regionalne.
Organizatorem wydarzenia było Szczawnica Miasto i Gmina oraz Szczawnica – Centrum Kultury, Sportu i Promocji.

Cieszymy się niezmiernie, że spędziliście ten wyjątkowy czas z Nami i serdecznie dziękujemy za przybycie. Dziękujemy przede wszystkim Bacy Andrzejowi Staszelowi, bez którego to wydarzenie by się nie odbyło!

Podziękowania dla:
-wszystkich występujących zespołów, aktorów, muzyków.
-prowadzących wydarzenie.
-dla wystawców i rękodzielników na stoiskach.
-pań z Kół Gospodyń za przygotowanie smacznych potraw.
-dla Pana Marka Ciesielki i całego zespołu za przygotowanie pięknej sztuki.
-zespołom góralskim z Krościenka n/D za prezentacje folkloru pienińskiego.
-Straży Miejskiej za pomoc przy spędzie owiec.
-panu Czesławowi Hebdzie i panu Markowi Gabrysiowi za pomoc.
-MZGK w Szczawnicy.
-firmie ochroniarskiej za czuwanie nad bezpieczeństwem
-wszystkim zaangażowanym w organizację wydarzenia.

Dziękujemy za wspólną zabawę! Dla takich chwil warto tu być!

Zdjęcia: Sebastyon Fotografia

Scroll to top
Skip to content