Koncert Muzyki Kameralnej

9 sierpnia w piątek w Kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Jaworkach odbył się Koncert muzyki kameralnej, przygotowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy, we współpracy z Fundacją Promocji Artystycznej Pro -Clasiccal. Dla miłośników muzyki klasycznej wystąpili Wacław Golonka - organy i Wojciech Kwiatek – klarnet.
Wacław Golonka – organista, koncertmistrz, doktor habilitowany i wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie jest laureatem konkursów organowych w Pradze, Norymberdze i Pretorii. Brał udział w licznych koncertach na całym świecie, m.in. Azji, RPA, Ameryce Północnej oraz wielu krajach Europy. Występował w europejskich katedrach, salach koncertowych w Warszawie, Berlinie, w Norymberdze, Bratysławie oraz wielokrotnie w Pradze. Jako kameralista współpracuje z wieloma artystami prezentując muzykę wszystkich epok i stylów. Szerokim polem jego działania jest praca związana z organizacją festiwali muzycznych, na które zaprasza wyróżniających się młodych organistów i kameralistów.
Drugim artystą, który zagrał w Jaworkach był Wojciech Kwiatek - solista - klarnecista, twórca orkiestry Polish Wind Ensemble, nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im Fryderyka Chopina w Nowym Targu. Od 2016 roju pełni funkcję dyrektora Niepublicznej Szkoły Muzycznej I st. w Krościenku nad Dunajcem. Laureat najwyższych nagród na licznych konkursach dla młodych instrumentalistów i zespołów kameralnych. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez czołowych światowych klarnecistów. Ma na swoim koncie udział w wielu koncertach solowych, kameralnych i orkiestrowych zarówno w kraju jak i poza jego granicami.
Artyści rozpoczęli od dostojnego Trumpet Voluntary – Jeremiaha Clarka. Dalej na program koncertu złożyły się utwory słynnych kompozytorów epoki baroku, koncertmistrza i organisty z Lipska Jana Sebastiana Bacha i Jerzego Fryderyka Haendla, niemieckiego kompozytora związanego Wielką Brtanią, kompozytorów romantycznych - Stanisława Moniuszki, którego 200. rocznicę urodzin świętujemy w tym roku i Franciszka Schuberta, a także ciekawostki, w tym utwór współczesnego norweskiego kompozytora - Kjella Morja Karlsena, oraz Beli Kovacs’a – węgierskiego twórcy muzyki pisanej specjalnie na klarnet, w klimatach klezmerskich.
Publiczność jaworczańska bardzo ciepło i serdecznie przyjęła artystów, a wieczór zakończył się dwukrotnym bisowaniem i gorącymi oklaskami.
Bardzo dziękujemy wspaniałym Muzykom za dostarczenie melomanom tylu pozytywnych wzruszeń, Księdzu Proboszczowi Tadeuszowi Wojciechowskiemu za udostępnienie pięknych wnętrz kościoła w Jaworkach, a wszystkim przybyłym za życzliwą obecność.

Scroll to top
Skip to content