Aktywne Ferie w Szczawnicy 2024

Aktywne FERIE w Szczawnicy 2024

Wszystko co dobre, szybko się kończy. Zimowy wypoczynek dla wszystkich uczniów z terenu Miasta i Gminy Szczawnica zorganizowany został przez Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Szczawnicy. Oferta spędzania ferii zimowych była niezwykle ciekawa i obfitowała w wiele atrakcji. Do akcji Ferie w Szczawnicy przyłączyły się również jednostki i firmy działające na terenie gminy Szczawnica. Podczas zajęć dzieci mogły skorzystać z bogatej oferty różnorodnych zajęć, które były okazją do aktywności, integracji ale również do edukacji poprzez zabawę. Po każdym dniu zajęć czekał seans filmowy dla wszystkich chętnych dzieci.

W pierwszym dniu odbyły się Ferie z Biblioteką (Miejska Biblioteka Publiczna w Szczawnicy) w ramach których przygotowano: zajęcia literackie „Czytaj sobie i innym”, zajęcia plastyczne podczas których dzieci wykonywały serduszkowe zakładki do książek i kartki walentynkowe. Nie zabrakło wspólnych zabaw i karaoke. Kolejnym punktem dnia były Czary mary, hokus pokus-warsztaty chemiczne. Było mnóstwo ciekawych eksperymentów, dużo światła, dymu i huku. Warsztaty to spora dawka naukowej wiedzy i zabawy. Pozwoliły odkryć fascynujący świat nauki poprzez doświadczenie.

Drugi dzień ferii to kolejny cykl warsztatów chemicznych oraz rozpoczęcie cyklu warsztatów tanecznych.  Dla osób, lubiących ruch zaplanowano zajęcia taneczne „Czas na taniec!”- pod okiem zawodowego tancerza z Light Move, Michała Zakrzewskiego. W tym dniu miały również miejsce niezwykłe zajęcia z panią Zofią Drążkiewicz, która ma ponad 40 lat doświadczenia w haftach regionalnych i tradycyjnych! Jej pasja i wiedza są nieocenione, a dzięki niej uczestnicy poznali tajniki tej szlachetnej sztuki.

Dzień trzeci był pełen przygód! Cudowna pogoda i znakomite humory dopisywały dzieciom od rana. W planie była niesamowita gra terenowa „Drogą Pienińską w majestacie gór”.

Wyprawa rozpoczęła się na początku Drogi Pienińskiej, gdzie przywitał grupę przewodnik beskidzki, pan Jerzy Janowicz. Dzieci wraz z opiekunami rozpoczęły poszukiwanie pienińskiego skarbu. Każdy otrzymał Questy – Wyprawy Odkrywców, długopis i ruszył w drogę. Dzieci uważnie czytały wskazówki i rozwiązywały zagadki pogłębiając swoją wiedzę o Pieninach. Uczestnicy wycieczki usłyszeli także wiele ciekawych legend tj. O  powstaniu przełomu Dunajca, powstaniu Pienin, św. Kindze. Poznali także kodeks turysty, zasady zachowania podczas wędrówek górskich oraz oznakowanie szlaków. Po odgadnięciu wszystkich haseł skarb został odnaleziony a na wszystkich czekał pyszny poczęstunek Schronisko PTTK Orlica Szczawnica. Po wycieczce dzieci pełne wrażeń udały się na seans filmowy.

Kolejny dzień ferii zimowych to sporty walki z Fight House Szczawnica pod czujnym okiem trenera pana Marcina Stopki. Dzieci rozwijały sprawność ruchową, siłę oraz wydolność organizmu. Po treningu odbyły się kolejne warsztaty- malowania na szkle prowadzone przez panią Joannę Dziubińską. Mali artyści stworzyli niepowtarzalne dzieła artystyczne.

Dzień piąty to: warsztaty mydlarskie, taneczne oraz szydełkowanie. Podczas warsztatów mydlarskich dzieci wykonywały zapachowe mydełka pod okiem pani Tatieny. Z kolei na zajęciach tanecznych doskonaliły technikę i choreografię. Warsztaty szydełkowania oraz robienia na drutach pod czujnym okiem pani Jadwigi Łuczak  i pani Anny Niezgody pozwoliły aktywnie spędzić czas. Dzieci przekonały się, iż nie potrzeba wiele aby zacząć robić na szydełku- wystarczy szydełko i sznurek!

W niedzielę na wszystkich chętnych czekał darmowy spektakl teatralny „Skrzydlaty Odlot”. Spektakl dedykowany był dla dzieci, pełen dobrego humoru i treści edukacyjnych. Poprzez dobrą zabawę dzieci miały szansę pogłębić swoją świadomość ekologiczną.

Po weekendzie na dzieci czekała kolejna gra terenowa „U źródeł Białej Wody”  i poszukiwanie pienińskiego skarbu. Wyprawa rozpoczęła się na rynku w Jaworkach, gdzie przywitał grupę przewodnik beskidzki. Dzieci wraz z opiekunami rozpoczęły poszukiwanie kolejnego, pienińskiego skarbu, tym razem w malowniczym Rezerwacie Biała Woda. Zakończeniem wyprawy było ognisko w osadzie Jasielnik, gdzie wspaniali gospodarze przygotowali dzieciom posiłek. Wspólnie upiekliśmy kiełbaski przy wesołej muzyce. Dzieci aktywnie spędziły kolejny dzień ferii zimowych i znakomicie się bawiły na świeżym powietrzu.

Dzień dziewiąty to cykle warsztatów mydlarskich, tanecznych i szydełkowych. Natomiast kolejny dzień to podróż do kulinarnego świata smaków i zapachów. Tematem warsztatów kucharskich były zdrowe deserki! Młodzi pasjonaci gotowania i eksperymentowania pod czujnym okiem pani Natalii z Krainy Warsztatów odkrywali smaki i przygotowali pyszne, zdrowe przekąski. Warsztaty nie tylko rozwinęły kulinarne umiejętności dzieci ale zachęcały do zdrowego odżywiania.

Ostatni dzień ferii to niesamowita podróż w czasie! Uczestnicy odwiedzili Muzeum Pienińskie im J. Szalaya, gdzie odbyły się warsztaty projektowania i malowania skrzyń wiannych oraz zwiedzanie wystawy stałej.

Zimowy wypoczynek zorganizowany dla dzieci dostarczył tak wiele atrakcji i miejmy nadzieję, że pozostawi po sobie piękne wspomnienia.

Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom za aktywny udział w zajęciach. Dziękujemy także wszystkim prowadzącym zajęcia oraz tym, którzy wspomogli organizację ferii.

 Dziękujemy prowadzącym:

-Miejska Biblioteka Publiczna w Szczawnicy (zajęcia z Biblioteką)

– Muzeum Pienińskie im J. Szalaya ( zajęcia w Muzeum)

– Light Move Michał Zakrzewski (warsztaty taneczne )

– Natalia Nastałek Kraina Warsztatów (warsztaty kucharskie)

– Joanna Dziuba Dziubińska  ( warsztaty malarskie)

-Marcin Stopka Fight House Szczawnica  (sporty walki)

-Pani Ewelina Salamon ( warsztaty chemiczne)

-Pani Jadwiga Łuczak oraz Pani Anna Niezgoda (warsztaty szydełkowania i robienia na drutach)

-Pani Zofia Drążkiewicz ( warsztaty haftu)

-Pan Jerzy Janowicz (przewodnik)

-Pani Tetiana Berlyn ( warsztaty mydlarskie)

A także za przygotowanie poczęstunku dla dzieci podczas wycieczek terenowych:

– Jasielnik

– Schronisko PTTK Orlica Szczawnica 

Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Szczawnicy  za udostępnienie sali na zajęcia.

-Za bezpieczny i jak zawsze punktualny transport Didi Trans

Mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie w przyszłym roku.

Zespół Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Szczawnicy

Scroll to top
Skip to content