Plakat informacyjny dotyczący wydarzenia pn. Redyk Jesienny.

REDYK JESIENNY 2023

Zapraszamy na wyjątkowo widowiskowe wydarzenie kulturalne odbywające się w samym sercu Pienin- Redyk Jesienny w Szczawnicy. Podczas wydarzenia prezentowana jest jedna z najstarszych tradycji regionu – redyk w języku gwary nazywany „uosod”.

Wyobraźcie sobie morze owiec spacerujące ulicami, prowadzone przez baców, juhasów, psy pasterskie przy akompaniamencie góralskiej muzyki. Wraz z nimi mknące dorożki, pięknie ubrani górale pienińscy oraz Banderia Konna. To naprawdę niesamowity widok, który będzie można podziwiać już 14 października w Szczawnicy.

Obchody jesiennego redyku w Pieninach zostały wzbogacone o wiele atrakcji związanych z góralskimi zwyczajami. Część artystyczna to występy muzyczne oraz taneczne zespołów regionalnych. Taniec regionalny zaprezentuje Nam Zespół Góralski Śtadra z Szaflar.  Wydarzenie uświetnią występy gwiazdy polskiej estrady na scenie wystąpi:

zespół Dikanda – Dikanda to uznany szczególnie na zagranicznym rynku muzycznym szczeciński zespół grający world music. W swojej twórczości Dikanda stawia na autentyczność stylu – poszukuje nowych nurtów i większość utworów jest oryginalnymi kompozycjami. Muzyczne inspiracje czerpie z tradycyjnych, folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu – od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś po Indie. W ich utworach można usłyszeć głównie brzmienia bałkańskie i cygańskie

Zakopower to ujmując skrótowo folkowa „dusza” obleczona rockowym „ciałem”. Z jednej strony wierny korzeniom, z drugiej chętnie absorbujący współczesne muzyczne nurty i tradycyjne folkowe instrumentarium pięknie równoważący groźnym pomrukiem gitary, mocnym uderzeniem rockowej sekcji rytmicznej czy jazzowymi dęciakami. Cichym bohaterem tego zespołu jest Mateusz Pospieszalski, kompozytor i producent nagrań Zakopower, a twarzą i niepodrabialnym głosem Sebastian Karpiel-Bułecka. Na ten duet nie ma mocnych.

Występom towarzyszyć będą kiermasze sztuki ludowej, degustacja potraw regionalnych oraz pokaz rękodzieła lokalnych artystów. Będzie to również znakomita okazja do skosztowania oscypków i bundzu z bacówki Andrzeja Majerskiego Bacy prowadzącego Redyk w Szczawnicy. Realizacja wydarzenia kulturalnego będzie miała miejsce na scenie plenerowej przy technicznej przystani końcowej Spływu Dunajcem w Szczawnicy.

Jeśli chcecie poczuć wyjątkowy klimat tego wydarzenia i zobaczyć jak dawniej sprowadzano owce z hal, przybywajcie do Szczawnicy! Nie może Was zabraknąć!

Scroll to top
Skip to content