11. edycja Pieniny Ultra-Trail® już za kilkanaście dni!!

W dniach 19-21 kwietnia odbędzie się 11. edycja Pieniny Ultra-Trail® w Szczawnicy. Uczestnicy zmierzą się na 7 trasach od 6,5 do 96 kilometrów. W trakcie wydarzenia rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski w biegach górskich na 3 dystansach. Biegi należą do Pucharu – Europe Trail Cup, a w tym roku gościć będą uczestników z aż 22 krajów. Partnerem Strategicznym wydarzenia zostało Województwo Małopolskie.


Przebieg wydarzenia:


Biegi rozpoczną się już w piątek 19 kwietnia o godzinie 16:00 od 6,5-kilometrowego biegu z Tylmanowej na Lubań, który ma rangę Mistrzostw Polski w Biegu Górskim Vertical.

W sobotę zostanie rozegranych kolejnych 6 dystansów. Już o 1:00 w nocy ze Szczawnicy wystartują uczestnicy 96-kilometrowego Niepokornego Mnicha, przemierzając Gorce, Beskid Sądecki oraz Małe Pieniny. O godzinie 6:00 ruszą za nimi uczestnicy 65-kilometrowego Dzikiego Gronia, o 7:00 wystartują biegacze 34-kilometrowych Żwawych Wierchów, a o 9:00 biegnący na kultowym już dystansie Wielkiej Prehyby, liczącym 44 kilometry. Jednocześnie będą to Mistrzostwa Polski w Biegu Górskim Short Trail.

W międzyczasie o 8:30 z Parkingu pod Durbaszką wystartuje 20-kilometrowy dystans Chyża Durbaszka, mający rangę Mistrzostw Polski w Biegu Górskim Mountain Classic. Na zakończenie sobotnich zmagań o 17:00 również z Parkingu pod Durbaszką wyruszy 11-kilometrowy Hardy Rolling.

Od pierwszej edycji Partnerem Głównym wydarzenia jest Miasto i Gmina Szczawnica. Start większości dystansów oraz meta dla wszystkich sobotnich biegów będzie zlokalizowana Moście Flisaków w Szczawnicy, a tuż obok na Parkingu przy Dunajcu będzie mieścić się miasteczko biegowe.


Mistrzostwa Polski


Po raz 9 w Szczawnicy rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski w biegach górskich, a po raz drugi będzie to wydarzenie centralne, rozegrane na 3 dystansach:

·    Vertical: 6,5 km
·    Mountain Classic: 20 km
·    Short Trail: 44 km.

Oznacza to, że w Szczawnicy pojawią się najlepsi z najlepszych rywalizujący o kwalifikacje do tego-rocznych Mistrzostw Europy rozrywanych w Annecy we Francji. – Cieszymy się bardzo, że po raz kolejny Polski Związek Lekkiej Atletyki powierzył nam organizację Mistrzostw Polski. To dla nas ogromny zaszczyt i wyróżnienie, ale również odpowiedzialność. Dołożymy wszelkich starań, aby było to piękne święto polskiego biegania w górach – mówi Bartosz Ciesielka, jeden z organizatorów biegów.


Europ Trail Cup


Od 2023 roku Pieniny Ultra-Trail® należą do cyklu Europe Trail Cup zrzeszającego 17 biegów z 9 krajów Europy, takich jak: Słowenia, Włochy, Chorwacja, Słowacja, Serbia, Turcja, Bośnia i Hercegowina, i Macedonia Północna. – To dla nas wspaniała możliwość rozwoju międzynarodowego, współpracy z najlepszymi imprezami w Europie, a także promowania naszego Regionu poza grani-cami kraju – mówi Kuba Wolski, jeden z organizatorów biegów. – Cykl rozwija się bardzo prężnie i każdego roku dołączają do niego kolejne wydarzenia. Corocznie też do Szczawnicy przyjeżdża coraz więcej osób z całego świata, w tej edycji spodziewamy się uczestników z aż 22 krajów.


Mini Pieniny Ultra-Trail®


Każdego roku w niedzielne przedpołudnie w Parku Dolnym organizowane są Mini Pieniny Ultra-Trail®, czyli biegi dla dzieci i młodzieży, które cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród lokalnych dzieci, jak i przyjeżdżających na zawody z rodzicami. – Ogromnie nas cieszy, że tak wiele rodzin chce spędzić wspólnie i aktywnie to niedziele przedpołudnie. W ubiegłej edycji skala zainteresowania biegami przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Pakiety startowe rozeszły się błyskawicznie, a w biegach wystartowało około 260 dzieci i nastolatków – mówi Eliza Czyżewska, jedna z organizatorek biegów.

Pieniny Ultra-Trail® już za kilkanaście dni! Co za góry! Co za przygoda!

Partner Strategiczny: Województwo Małopolskie
Partner Główny: Miasto i Gmina Szczawnica
Sponsorzy Główni: PKO Bank Polski i marka ON

Więcej informacji o wydarzeniu: www.pieninyultratrail.pl

Scroll to top
Skip to content